Oscars 2015 results: And the Oscar goes to…

Image source: i4u.com
Image source: i4u.com

Image source: i4u.com

There were not a lot of surprises at this year’s 87th Academy Awards, but there were certainly a lot of firsts.

All four acting award winners took home their first Oscars. Best Actress winner Julianne Moore, in particular, finally won her first Academy Award after five nominations. Eddie Redmayne, at 33 years of age, is the eighth youngest Best Actor winner of all time, and the first to break into the 10 youngest winners list since Adrien Brody became the youngest winner in 2002, a title he still retains today. All four acting category winners took home their first Oscar.

Birdman and The Grand Budapest Hotel were the biggest winnrs of the night, tying for the most nominations (9) and for the most wins (4). Birdman was arguably the more successful of the two, taking home two major awards; Best Picture and Best Director.

BEST PICTURE
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Alejandro G. Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole (WINNER)
American Sniper
Boyhood
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

BEST ACTOR IN A LEADING ROLE
Eddie Redmayne, The Theory of Everything (WINNER)
Steve Carrell, Foxcatcher
Bradley Cooper, American Sniper
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Michael Keaton, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE
Julianne Moore, Still Alice
 (WINNER)
Marion Cotillard, Two Days One Night
Felicity Jones, The Theory of Everything
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild 

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
J.K. Simmons, Whiplash
 (WINNER)
Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Mark Ruffalo, Foxcatcher

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Patricia Arquette, Boyhood (WINNER)
Laura Dern, Wild 
Keira Knightley, The Imitation Game 
Emma Stone, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 
Meryl Streep, Into The Woods

BEST DIRECTOR
Alejandro G. Iñárritu, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (WINNER)

Richard Linklater, Boyhood 
Bennett Miller, Foxcatcher 
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel 
Morten Tyldum, The Imitation Game

BEST ANIMATED FEATURE FILM
Big Hero 6 – Don Hall, Chris Williams and Roy Conli (WINNER) 

The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of Princess Kaguya

BEST ANIMATED SHORT FILM
Feast” – Patrick Osborne and Kristina Reed (WINNER)
The Bigger Picture
The Dam Keeper
Me and My Moulton
A Single Life

BEST ORIGINAL SCORE
Alexandre Desplat, The Grand Budapest Hotel (WINNER) 
Alexandre Desplat, The Imitation Game 
Hans Zimmer, Interstellar 
Gary Yershon, Mr. Turner 
Johann Johannsson, The Theory of Everything 

BEST ORIGINAL SONG
“Glory” from SELMA – Music and Lyric by John Stephens and Lonnie Lynn (WINNER)
“Everything Is Awesome” from THE LEGO MOVIE – Music and Lyric by Shawn Patterson 
“Grateful” from BEYOND THE LIGHTS – Music and Lyric by Diane Warren
“I’m Not Gonna Miss You” from GLEN CAMPBELL…I’LL BE ME – Music and Lyric by Glen Campbell and Julian Raymond 
“Lost Stars” from BEGIN AGAIN – Music and Lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

BEST FILM EDITING
Whiplash – Tom Cross (WINNER)
American Sniper
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game

BEST CINEMATOGRAPHY
Birdman – Emmanuel Lubezki (WINNER)
The Grand Budapest Hotel
Ida
Mr. Turner
Unbroken

BEST COSTUME DESIGN
The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero (WINNER)
Inherent Vice
Into the Woods
Maleficent
Mr. Turner

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING
The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon and Mark Coulier (WINNER)
Foxcatcher
Guardians of the Galaxy

BEST DOCUMENTARY FEATURE
Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky (WINNER)
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga

BEST DOCUMENTARY SHORT
Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry (WINNER)
Joanna
Our Curse
The Reaper (La Parka)
White Earth

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Ida, Poland; Directed by Pawel Pawlikowski (WINNER)
Leviathan, Russia
Tangerines, Estonia
Timbuktu, Mauritania
Wild Tales, Argentina

BEST PRODUCTION DESIGN
The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen (Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration) (WINNER)
The Imitation Game
Interstellar
Into the Woods
Mr. Turner

BEST LIVE ACTION SHORT FILM
The Phone Call – Mat Kirkby and James Lucas (WINNER)
Aya
Boogaloo and Graham
Butter Lamp
Parvaneh

BEST SOUND EDITING
American Sniper – Alan Robert Murray and Bub Asman (WINNER)
Birdman
The Hobbitt: The Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken

BEST SOUND MIXING
Whiplash – John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin (WINNER_
American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken

BEST VISUAL EFFECTS
Interstellar – Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher (WINNER)
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
X-Men: Days of Future Past

BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Imitation Game – Graham Moore (WINNER)
American Sniper
Inherent Vice
The Theory of Everything
Whiplash

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Birdman, or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo (WINNER)
Boyhood
Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Nightcrawler

View details of the winners here.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*